Nilgün Kurşun Zamanoğlu

Nilgün Kurşun Zamanoğlu

Mail: nilgunkursunoglu@nasilhaber.com

Makale Başlık Üstü - Max. 610px genişliğinde

Zeytin ve Zeytinyağı Mucizesi

Zeytin ve Zeytinyağı Mucizesi

Eski çağlardan beri insanoğlunun ve barışın simgesidir zeytin. En eski besin kaynaklarımızdandır. Peki zeytini ve zetinyağını ne kadar tanıyoruz? 

Zeytinin ve zeytinyağının faydaları o kadar çok ki. İlk olarak zeytin yaprağının faydalarından başlayalım. Zeytin yaprağının içinde bulunan Oleuropein maddesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Antiviral, antibakteriyel ve anti kanserojendir. Anti Aging etkiye sahiptir. Faydalarına gelince;

Kan şeker seviyesini düzenler, yüksek şekeri düşürmede oldukça etkilidir.

Hormonal dengeyi sağlar.

 A, D, E, K vitaminleri içerir. 

Kas ve bağırsak spazmlarını önler.

Yaşlanma etkilerini geciktirir. 

Pankreasın düzenli çalışmasını sağlar .

Damar genişletici özelliğe sahiptir. Damar tıkanıklıklarını giderir. Kötü kolesterolü ve tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Kalp rahatsızlıklarını önlemede etkilidir. 

Son araştırmalara göre Covid-19 ile mücadelede etkili olduğu söylenmekte.

Tüketim şekli ise taze veya kuru zeytin yaprağını çay olarak tüketebileceğiniz gibi, dilerseniz evde kuracağınız elma sirkesinin içinde katabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI

En değerli meyve ve meyve suyudur zeytinyağı. İnsanlık için gerçekten bir mucizedir. Üstelik çok lezzetlidir. Malum zeytinyağlılar vazgeçilmezimizdir. Kahvaltıların olmazsa olmazıdır siyah ve yeşil zeytin. Ülkemiz de zeytin açısından oldukça zengin ama maalesef kıymetini bilmiyoruz. Yeterince tanıtımını ve üretimini sağlayamıyoruz. Oysa dış ülkelerde  ne çok kıymet verilir bu değerli varlığa. 

Zeytinyağı tercihinde de dikkat etmemiz gerekenler var. Riviera zeytinyağı yüksek ısı ile işlendiği için zararlıdır. Zeytinyağı alırken sızma  veya taş baskı olanları tercih ediniz. Zeytinyağı evlerimizden eksik edilmemesi gereken bir besin kaynağı. Faydalarına gelince;

Omega 6 yağ asidi içerir. Tekil doymamış yağ asitleri ve E vitamini açısından oldukça zengindir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Beynimizi,organlarımızı ve dokuları korur. Kolesterolü düzenler ve hipertansiyonu dengeler. Kalbe faydalıdır.

Bağırsak florasını düzenler ve başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidine karşı bedenimizi korur.

Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko A,D,E,K vitaminlerini  içerir.

Cildi güzelleştirir. Cildinize günlük bakım ürünü olarak uygulayabilirsiniz.Hücre yenileyicidir. 

Ağrı kesici özelliğe sahiptir. 

Kızartmalarda kullanabileceğiniz en sağlıklı ve en uygun yağdır. Burada size bir dipnot vereyim. Özellikle kadınlar bilir kızartmalarda kullanılan ayçiçek yağının kullanım sonrası tencere ve tavalardan ne kadar zor temizlendiğini. Hata sıçradığı yerde kuruduğunda zamk gibi bir kıvama gelir. İşte ayçiçek yağında pişirilmiş gıdaları tükettiğimizde sindirim sistemimizde de bu artıklar birikir.

Lütfen kendinizden bu mucizeyi esirgemeyin. 

Sağlık ve güzelliklerle kalın.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Google News