Merve Ataş

Merve Ataş

Mail: merveatas@nasilhaber.com

Sosyal Ağların İnsana Etkisi

Dijital çağ işlerin türünü ve şeklini değiştirmeye başladı. Zamanla daha fazla yenilik göreceğiz. Zamanla anlamamız ve öğrenmemiz gereken yeni terimler ortaya çıkacak. Peki bilmediğimiz hatta tam olarak anlamlandıramadığımız bu döngünün içine kendimizi ne kadar bırakıyoruz Neye hizmet ettiğini tam olarak bilmediğimiz ya da hizmet ederken bize sunduğu güzelliklere kendimizi kaptırmışken bu dijitalleşme bizden neler alıyor ya da neler katıyor. Önceden interaktif katılıma sahip olmayan bir toplumduk ne dayatılıyorsa ona kanıyorduk, kanmasak bile sesimizi duyuracak bir mecra bulamıyorduk. Dijitalleşme hem düşüncelerimizi özgürleştirmek faydalı oldu hem de ne istediğimizi kendimiz yönetebildik  ?

Cinsel yönelimi, ırkı, anne kızlık soyadını, maaşı, işveren olup olmadığımı hatta neleri alerjimiz olduğunu bilen bir dijital toplum var bizimle alakalı bildirimler yollayan hobilerimizi, ilgi alanlarımızı ve canlı konumumuza uygun mekanlar oteller bildiren bir gözetim altındayız ve korkunç bir gözetim içinde bizi yönetiyorlar. Onlar ne isterse bizim karşımıza onlar çıkıyor davranış biçimlerimizi ele alıyorlar ihtiyaç olmayan bir şeyi bile ihtiyacımız sayabiliyorlar. Bizi gözeten medya, hükümet, ticari firmalar üstümüzden para kazanıyorlar bilgilerimiz onlar için çok önemli. Sosyal mecra ağı olan Facebook,  hatırlarsak geçen senelerde yargılandı çünkü bünyesinde bulunan bilmem kaç milyon kişinin bilgilerini sızdırdı eliyle verdi o bir gözetim ağına sahip bizi bizden daha iyi tanıyor ve bu bilgiler çoğu alanda büyük iş görüyor. Siyasi alanlarda olabilir, reklamcılık alanında olabilir veyahut sosyoloji araştırması yapan büyük firmalar bile olabilir.

Yani gözetim içindeyiz. Her hareketimizi ve mahremiyetimizi bizler ellerine farkında  olmadan veriyoruz.

Keyifle indirip kendimiz izin verip o uygulamaları kullanıyoruz. Sınırı yok aslında oyun oynarken, gezdiğimiz siteler, tıkladığımız linkler, sosyal paylaşım ağları ve fotoğraf düzenleyici programlarında bile kullanıcı bilinçsiz

 Herkes yapıyor diyerek sürü psikolojisi içinde bir kullanıcı oluyoruz  yadırgamadan araştırmadan bu şekilde  nereye kadar gidilir nerde patlak verilir bilinmez.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Google News